Danas je kabinetu načelnika opštine Teslić Milana Miličevića održan radni sastanak Tima za praćenje epidemiološke situacije u Tesliću po pitanju širenja Korona virusa.

Načelnik Milan Miličević je istakao da Tim za praćenje epidemiološke situaciju u Tesliću postoji već nekoliko sedmica i da je u stalnoj komunikaciji po pitanju praćenja novonastale situacije.

„Mi nismo svjesno izlazili u medije i javnost zato što prije svega nije potrebno širenje bilo kakve panike, već smo to ipak prepustili institucijama koje se time bave, dakle Ministarstvo zdravlja RS, a evo imamo sada i zaključke Vlade RS koje su obavezujući za sve subjekte koji se bave ovom problematikom. Tim za praćenje epidemiološke situacije čine ljudi koji su po struci vezani za ovu problematiku, dakle osim direktora i pomoćnika direktora Doma zdravlja, tu je i epidemiolog, zdravstveni inspektor, kao i predstavnik Civilne zaštite, ali od danas po potrebi s obzirom da i oni imaju jedan dio svojih obaveza, dio Tima će biti i komandir Policijske stanice Teslić.“ – rekao je Miličević.

On je naglasio da su obaveze lokalne zajednice vrlo male i vrlo uske, te da su vezane samo za zdravstvenog inspektora, ali da je neophodna koordinacija svih ovih tijela, da bi se na jedan racionalan način pristuiplo čitavom ovom problemu, te da je bitno da se u kontinuitetu poštuju sve one odredbe i pravila koja su postavljena od viših institucija.

Epidemiolog u Higijensko-epidemiološkoj službi Doma zdravlja „Sveti Sava“ Teslić, dr Stojan Smiljanić kaže da na prostoru opštine Teslić imamo 10 lica koja su trenutno pod nadzorom, odnosno praćenjem, te da kod njih nema nikakvih tegoba.

„Što se tiče zdravstvene ustanove Dom zdravlja „Sveti Sava“ Teslić i higijensko-epidemiološke službe mi redovno pratimo preporuke Ministarstva zdravlja RS i Instituta za javno zdravstvo RS i shodno tim upustvima trenutno na prostoru opštine Teslić imamo 10 lica koja su trenutno pod nadzorom, odnosno praćenjem, znači kod kojih nema nikakvih tegoba. Javili su se u Higijensko-epidemiološku službu i mi smo svaki dan u kontaktu sa njima. Imamo dva lica koja su trenutno u izolaciji, kod njih je urađen test koji je bio negativan. Pacijenti su trenutno dobro, bili su juče na kontroli kod infektologa, preporučena je dalja simtopmatska terapija. Kod 7 lica epidemiološki nadzor je završen.“ – ističe dr Smiljanić.

Dr Smiljanić naglašava da stanovništvo trenutno nema razloga za paniku jer se redovno prati epidemiološka situacija u okruženju. On je pozvao građane koji dolaze iz ugroženih područja da se jave u Higijensko-epidemiološku službu.

„Poštujući preporuke Ministarstva i Instituta, a s obzirom na epidemiološku situaciju u Republici Srpskoj gdje imamo registrovana 4 slučaja, ja ovim putem pozivam stanovništvo da trenutno nema razloga za paniku jer se redovno prati epidemiološka situacija u okruženju. Nešto što je veoma bitno, s obzirom da je Italija kompletna kao država proglašena zonom karantina, imamo u zadnjih par dana određen priliv naših građana koji su na privremenom radu u Italiji. S obzirom da ni tamo ne rade škole, vrtići, fakulteti dio tog stanovništva našeg se vraća. Generalno imamo problem jer se dobar dio tih ljudi ne javlja u higijensko-epidemiološku službu i zato ovim putem zamoljavamo sve te ljude da imaju redovan kontakt i da redovno mogu da se jave na dežurni broj Doma zdravlja, to je lični broj epidemiologa na koji mogu da se jave i da dobiju generalna uputstva za svoje ponašanje odnosno postupanje.

Ja bi ovom prilikom zamolio osobe koje dolaze direktno iz Italije, da poštuju preporuke nadležnih institucija s obzirom da dolaze iz zemlje koja je proglašena zonom karantina, te da ako već neće da se jave, da poštuju preporuku da se stave u samoizolaciju u trajanju od 14 dana, da što manje dolaze u kontakt sa ukućanima, a posebno sa ovom populacijom koja je generalno ugrožena, a to su straiji ljudi i imunokompromitovani, odnosno pacijenti koji već boluju od nekih težih oboljenja.“ – rekao je dr Smiljanić.

Iz Tima za praćenje epidemiološke situacije upozoravaju stanvništvo da prati preporuke zvaničnih institucija, da što manje vjeruju vjestima koje se pojavljuju na mrežama poput Fejsbuka, gdje ima dosta lažnih informacija i dosta bombastičnih vijesti.

Svi koji dolaze iz ugroženih područja i koji imaju bilo kakve nedoumice vezane za korona virus, mogu da se jave epidemiologu Higijensko-epidemiološke službe Doma zdravlja „Sveti Sava“ Teslić, dr Stojanu Smiljaniću na broj telefona: 065/740-396.

Matična služba

MATIČNA
SLUŽBA

BFC

Teslićke novosti